Chia semínka

Chia semínka

Co jsou chia semínka? 

Jedná se o malá oválná semínka s různými odstíny šedé, černé, hnědé a bílé barvy, která se získávají ze šalvěje hispánské, rostliny, která se právě pro svá semínka pěstuje v horských oblastech Jižní a Střední Ameriky.

Proč se řadí mezi superfoods?

Chia semínka si drží své místo mezi superfoods oprávněně. Pouhé dvě lžíce chia semínek totiž obsahují 12 g sacharidů, 11 g vlákniny, skoro 5 g bílkovin, 9 g tuků (z nichž 5 g jsou omega 3 mastné kyseliny), 179 g vápníku (18% DDD), 95 g magnesia (30% DDD), železo, zinek, draslík a fosfor. Z vitamínů dále vitamín A, vitamín B, vitamín C a E a další důležité živiny.

Hydrofilní vlastnosti:

Semínka mají hydrofilní vlastnosti – dokáží na sebe vázat vodu a zvětšit tak až 12 krát svůj objem tím, že se kolem nich během namáčení vytvoří gelová vrstva, díky které mají nápoje a pudinky z chia semínek svojí charakteristickou konzistenci a přispívají tak k hydrataci těla. Gel zároveň působí v žaludku jako bariéra a způsobuje zpomalení trávení zkonzumovaných polysacharidů na glukózu, což ovlivňuje hladinu cukru v krvi.

Antioxidanty:

Dalším z důvodů, proč chia semínka svými vlastnostmi vynikají je to, že jsou plná antioxidantů, které chrání tělo před poškozením volnými radikály a působí protizánětlivě. Díky antioxidantům mají chia semínka dlouhou trvanlivost a vydrží tak až 2 roky bez nutnosti skladování v lednici.

Použití:

Díky své téměř neutrální chuti můžete chia semínka přidat víceméně do všeho, takže je velmi jednoduché zařadit tuhle super potravinu do svého každodenního stravování. Chia semínka můžeme jíst samotná, namočená v tekutině, přidávat je do jídel, posypat s nimi salát, nebo je použít při pečení. Díky jejich hydrofilní vlastnosti je lze použít k zahuštění omáček nebo jako náhradu vajec při vaření či pečení.

Pokud součástí Vaší diety nebývá větší množství vlákniny, je lepší s chia semínky začít v menším množství a postupně přidávat. Doporučená denní dávka je asi 20g, tedy 1,5 lžíce, dvakrát denně s dostatečným množstvím tekutin. K sehnání jsou chia semínka dnes už ve víceméně každém obchodě se zdravou výživou nebo na internetu.

Komentáře


Buď první, kdo okomentuje tuto stránku!

Komentuj tento článek: