Co Vy a pitný režim?

Co Vy a pitný režim?

Naše tělo je v průměru tvořeno 65 % vodou. Množství vody v těle závisí na několika faktorech a s rostoucím věkem procento vody v těle klesá. Kojenci se mohou pyšnit až 85 % vody, zatímco starší lidí se pohybují okolo 50 % a mají snížený pocit žízně, proto je u nich třeba dávat o to víc pozor na pitný režim. U mužů je % hodnota vody v těle lehce nižší než u žen.

 

Vodu přijímáme nejen tekutinami, ale i v potravě. Opačně ke ztrátě vody dochází při vylučování, pocení, a dokonce i dýchání.

 

Co nejlépe pít?

Základem by měla být čistá voda, kterou můžete doplnit o ředěné ovocné či zeleninové šťávy, čaje a minerální vody. Čistou vodu můžeme dochutit citronem, limetkou či mátou, čímž vytvoříte podstatně chutnější a osvěžující nápoj.

Slazené nápoje typu cola, limonády, energetické nápoje a džusy z koncentrátu nejlépe vynechte úplně.

Jaký má být denní příjem tekutin?

Bohužel neexistuje univerzální odpověď platná pro všechny. Množství tekutin se odvíjí od tělesné hmotnosti jedince, věku, pohlaví, fyzické aktivity, teplotě vzduchu, složení a množství stravy a dalších faktorů. Přibližný příjem si však může dospělý člověk snadno vypočítat, jelikož představuje 35-40 ml/kg.

 

Co když nepiju dostatečně?

Často se rychle dostaví příznaky dehydratace, mezi které patří například bolesti hlavy, únava a zhoršené soustředění. Může se vyskytnout i špatné zažívání, či žaludeční a střevní potíže. V dlouhodobém hledisku dochází k předčasnému stárnutí tkání.

Bez jídla je člověk schopen přežít mnohonásobně déle než bez vody, bez které máme šanci pouze 2-4 dny, a stačí pouze několik hodin, aby se začaly projevovat příznaky.

Doplňovat tekutiny je vhodné průběžně a rozhodně není potřeba čekat na pocit žízně, protože už se jedná o počáteční příznak dehydratace. S pravidelným přísunem tekutin vám pomůže, když budete mít vždy nablízku zdravotně nezávadnou láhev vyrobenou z bezpečných materiálů. Zapomeňte na jednorázové PETky, které mohou nakonec skončit v přírodě a postupně se rozložit na mikroplasty, které ohrožují jak zvířata, tak i nás.

Komentáře


Buď první, kdo okomentuje tuto stránku!

Komentuj tento článek: