Jak by měla vypadat Vaše večeře?

Jak by měla vypadat Vaše večeře?

Zajisté se Vám to také stává, přes den toho tolik nesníte, protože v práci na jídlo ani nepomyslíte, ale jakmile padnou večerní hodiny, a odezní denní stres a shon, přichází hlad a chuť k jídlu! Večeře je posledním jídlem dne, a proto by se neměla odbýt. Určitě není dobré jít spát hladoví a zároveň není dobré se přejídat, protože se vám bude špatně usínat a kvalitní spánek je přeci základem pohody, kondice a zdraví.

 

Jak tedy dobrou a vyváženou večeři poskládat?

Večeře by měla tvořit zhruba 20-25 % z vašeho celkového denního příjmu. Také byste si ji měli dát zhruba 2 až 3 hodiny před spaním. Večeřet můžete jak studené, tak i teplé pokrmy, záleží na vaší preferenci. Večeře by ovšem měla být lehká a zároveň bohatá na pomalu se uvolňující sacharidy, bílkoviny a v menší míře tuky. Základem takové večeře by měla být určitě zelenina. Tu zajisté není dobré jíst samotnou, protože by vás dostatečně nenasytila. Doplnit jí je proto dobré potravinami s vyšším obsahem bílkovin, které zasytí a pomáhají vyrovnat hladinu cukru v krvi. Ani sacharidy bychom neměli večer úplně vynechávat. Mezi pokrmy, které je vhodné večeřet, patří kromě zeleniny například libové maso, sýry, vejce, ryby, rostlinné náhražky masa, semínka, ořechy, avokádo. Zpestřit jídelníček si můžete také některými luštěninami. Jako přílohu je dobré zařadit rýži, rýžové nudle, celozrnné pečivo, brambory.

Mezi pokrmy, které je dobré k večeři raději vynechat, patří tučné maso a uzeniny, sladké pokrmy, smažené pokrmy, ostrá a kořeněná jídla, nebo překvapivě ovoce, jelikož obsahuje větší množství sacharidů, které jsou zdrojem energie. Pokud si rádi dáváte i tzv. druhou večeři, ideálním chodem je zelenina, či mléčný výrobek jako jogurt, mléko, kefír, nebo tvaroh. Bílkovina vás totiž dostatečně zasytí, nezatíží trávení a pomůže k lepší přípravě na spánek.

 

Pár tipů na zdravou a vyváženou večeři:

  • Celozrnný kuskus s rajčaty, olivovým olejem, sýrem a bylinkami
  • Kuřecí kari s cizrnou
  • Čočkový salát s mrkví
  • Kuskus s tuňákem a tofu
  • Zapečené brambory s kuřecím masem
  • Kuřecí prsa s rajčaty, bazalkou a mozzarelou

Komentáře


Buď první, kdo okomentuje tuto stránku!

Komentuj tento článek: