Masopust

Masopust

Období masopustu začíná od svátku Tří králů a končí úterní půlnocí před popeleční středou.

Pro letošní rok 2020 vychází Masopust následovně:

  • Tučný čtvrtek 20. února 2020
  • Masopustní neděle 23. února 2020
  • Masopustní úterý 25. února 2020
  • Popeleční středa 26. února 2020

 


http://old.turnovskovakci.cz/view.php?nazevclanku=masopust-na-dlaskov&cisloclanku=2011020009


I když název tohoto svátku může připomínat odepírání masa, je to právě naopak. Masopust se dá brát jako taková příprava na 40denní velikonoční půst. Lidé by se proto měli dosyta najíst a radovat se, a to hlavně v posledních třech dnech tohoto období.

První z těchto dnů je Masopustní neděle, kdy se dříve dělaly různé karnevaly a průvody masek. Dnes je už běžné, že se tyto oslavy přesouvají na sobotu před tímto dnem, jelikož ten další není pracovní. Jeden z nejslavnějších masopustních průvodů se koná na Hlinecku. Tam se tato oslava díky skvěle zachovaným tradicím dostala dokonce na seznam UNESCO. Při těchto oslavách si lidé ve všech regionech pochutnávají na vesměs stejném jídle. Bylo běžné, že se před Masopustem konaly v mnoha rodinách zabijačky, aby bylo všeho dostatek. Proto mezi nejčastější masopustní pochoutky patří například domácí jitrnice, kroupové jelito, zabijačkový guláš nebo poctivá škvarková pomazánka. Při průvodech maškary vybírají nejrůznější dobroty včetně uzenin a pálenky. Na své si samozřejmě přijdou také milovníci sladkého.

Nejčastěji bychom na masopustních tabulích našli na másle pečené koblihy, které jsou plněny ovocnou zavařeninou nebo také boží milosti, které měly být jako poslední sladká a tučná tečka za obdobím hojnosti. Dnes se s tímto obdobím pojí také různé rekordy. Například na Příbramsku vytvořili tlačenku, která měla přes 27 metrů.

Každopádně i letos si pro nás webový portál kudyznudy.cz připravil přehled, kam za Masopustem vyrazit: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/masopust-zacal-mame-pro-vas-tipy-z-celeho-ceska-n

Komentáře


Buď první, kdo okomentuje tuto stránku!

Komentuj tento článek: