Párování jídla s vínem

Párování jídla s vínem

Víno a jídlo k sobě patří už od nepaměti, jelikož hned od počátku výroby tohoto úžasného nápoje si člověk všiml toho, že víno skvěle podtrhuje chutě, vůně a naopak. Dříve si lidé s párováním vín a jídla moc nelámali hlavu. Bylo pro ně důležité jen to, zda jim kombinace chutná. A to platí také dnes. Chutná, nebo nechutná je základním pravidlem a každým dalším si můžete zážitek snoubení vín jen a jen vylepšit. Kombinování vín a jídla se meze nekladou. Přesto však existuje pár vodítek, které napomáhají k vyvarování se velkých chyb.

Nejjednodušší a zároveň nejdůležitější radou je, že byste měli párovat jídla a vína podobného charakteru. K jednoduchému krůtímu sendviči není potřeba servírovat drahý Merlot, naopak perfektní steak z vyzrálého hovězího si zaslouží bohaté víno. Před servírováním se musíte rozhodnout, zda chcete, aby víno harmonicky doplnilo chuť nebo naopak vytvořilo působivý kontrast.

Mezi nejpřizpůsobivější bílá vína patři Suvignon Blanc nebo různé suché Ryzlinky, které obsahují svěží kyselinky. Právě díky nim po každém doušku toužíme vzít do pusy další sousto. Jakmile si dopřejete sousto, toužíte po dalším doušku vína. Takhle pořád dokola. Dokonalý kolotoč.

K jídlům, která v sobě mají ovoce (například vepřové s jablky, kachna s fíky atp.) je vhodné doplnit vínem, které obsahuje ovocné tóny. Naopak jídla, která mají výrazně tučnější strukturu (sádlo, máslo, smetana) obvykle vyžadují doplnit stejně plným vínem. Vhodná jsou například červená vína odrůd Merlot a Cabernet Sauvignon, která mají výraznější třísloviny.

Při servírování zákusku buďte s výběrem nadmíru opatrní. Takový svatební dort dokáže zničit jakékoliv víno. Velmi sladký dezert, který spárujete se sladkým vínem, nebude fungovat. V závěru si neužijete ani dezert ani víno. Lepší variantou je zvolit méně sladký dezert a doplnit ho sladším vínem. Díky této kombinaci si vychutnáte obojí.

Komentáře


Buď první, kdo okomentuje tuto stránku!

Komentuj tento článek: