Pravá česká jídla

Pravá česká jídla

Česká republika se možná proslavila pivem, ale snad žádný Čech by si nemohl představit českou restauraci, kde nemají řízek, guláš nebo knedlo vepřo zelo. Přeci jenom je to základ naší české kuchyně. Avšak opravdu víme, jak tyto typická česká jídla vůbec vznikla?

Řízek s bramborovým salátem se stal naší součástí na Vánoce i mimo ně, přitom toto tolik oblíbené české jídlo u nás zakořenilo teprve nedávno. Za jeho původem nejspíše stojí francouzský kuchař, který ho připravoval pro moskevskou honoraci a první pořádný recept na kapra s bramborovým salátem byl až 1924. Tehdy se neskládal z kořenové zeleniny jako tomu je dnes, za to ale majonézou nešetřili. To je také důvod, proč se bramborový salát usídlil na našich talířích, k němuž se nejlépe přece hodí právě ten křupavý řízek, který máme všichni tak rádi.

 

Dále bychom jistě neměli zapomenout na guláš, jenž se může podávat s knedlíky, kolínky nebo třeba jen s chlebem. Vznik guláše si jistě všichni spojíme s Maďarském. V 9. století si jakýsi pastevec Gulyás připravoval na ohni v kotlíku svou oblíbenou vydatnou masitou polévku s cibulí a paprikou. To je pravá maďarská verze našeho českého guláše. Poté, co se tato polévka rozšířila po celé Evropě se k nám do Čech donesl v podobě husté omáčky, která se poprvé objevila v Bavorské kuchařce v Čechách roku 1805.

A to nejlepší na konec. Knedlo vepřo zelo aneb knedlíky s vepřovým a zelím se u nás objevilo v 19. století za dob císaře Franze Josefa, kdy jeden pražský restauratér vynalezl unikátní pokrm, který v té době ještě nebyl zaznamenán v žádné kuchařce. A to znamená, že tento pokrm je ryze český!

Komentáře


Buď první, kdo okomentuje tuto stránku!

Komentuj tento článek: