Superfoods nebo také superpotravina

Superfoods nebo také superpotravina

Určitě jste se již někdy potkali s tím, že má nějaká potravina označení „Superfood“. V mnoha případech se nejedná pouze o marketingový tah, ale opravdu existují potraviny, které si toto označení zaslouží.

Vynikají hlavně příznivým vlivem, který mají na náš organismus. Mají v sobě hlavně spoustu vitamínů, minerálů a antioxidantů. Většinou pochází z exotických míst ale i u nás nalezneme spoustu superpotravin a možná některé již dávno ve svém jídelníčku máte. Dlouhodobé zařazení těchto potravin do našeho jídelníčku bude mít pozitivní vliv na naše tělo a zároveň zpestříte příjem vitamínů a minerálů, které naše tělo potřebuje.

 

Mezi nejznámější Superfoods patří:

Spirulina

V obchodech ji naleznete v podobě zeleného prášku, který se většinou rozpustí ve vodě. A užívá se v podobě nápoje. Obsahuje kombinaci vytamínů a minerálů, které dodávají energii. Zvyšuje obranyschopnost a přispívá k rychlejšímu hojení ran.

Chia semínka

Tyto malé semínka v sobě skrývají 5x víc vápníku než mléko, bohatá jsou také na draslík a mají v sobě několikrát víc železa než se nachází ve špenátu.

Chlorella

Detoxikuje organismus, zvyšuje imunitu, poutá na sebe toxické látky, čistí trávicí ústrojí, podporuje vylučování a funkci střev. Chlorella je tedy zázrak. Ale co to vlastně je? Chlorella je druh jednobuněčné sladkovodní řasy, která má svůj původ na Taiwanu a v Japonsku.

Moringa

Původ má v orientální Indii, kde se v medicíně používá už několik tisíc let. Patří mezi zelené superpotraviny. Obsahuje spoustu minerálů a téměř celou abecedu vitamínů. Na náš orgasmus působí protizánětlivě a antibakteriálně, zároveň dokáže regulovat hladinu cukru v krvi.

Goji

Bobule, které připomínají menší brusinky se v čínské medicíně používají celá staletí. Přispívají k dlouhověkosti, zlepšují vitalitu, dodávají energii a obsahují mnohem více antioxidantů než borůvky.

 

Výše zmíněné potraviny se do našich končin dostávají v posledních pár letech a nabírají na popularitě. Některé z nich jste možná do teď neznali. Teď si ale představíme „Superfoods“ které určitě znáte a běžně jíte.

Bobule

Ať už se jedná o maliny, borůvky, jahody, ostružiny nebo brusinky, dost pravděpodobně je jíte a máte rádi. Možná jste ale nevěděli že se řadí mezi superpotraviny. Mají totiž silnou antioxidační schopnost. Ta je důležitá pro zdraví srdce nebo prevenci zánětlivých stavů.

Česnek

Určitě tuto potravinu všichni znáte. Její účinky ocení především lidé se zvýšeným cholesterolem, česnek totiž napomáhá jeho snížení. Taktéž nám česnek může pomoct snížit krevní tlak a podporuje imunitu organismu.

Zelí

Fermentované potaviny nám pomůžou na naší cestě ke zdravým střevům a ty jsou základ. Zelí nám může nahradit probiotika, které užíváme v tabletkách, stačí pouze lžička kysaného zelí každý den.

Čokoláda

Pro mnohé je to možná překvapení, ale kakao, kakaové boby a hořká čokoláda jsou plné antioxidantů. Navíc podporují zdraví mozku a obecně v nás čokoláda vyvolává pocit štěstí. Čokoláda nám může pomoct při učení, zlepší naši paměť a doplní minerály. Hořká čokoláda je plná minerálů jako jsou měď, mangan, železo a hořčík.

Tohle všechno je jenom zlomek potravin, které se dají zařadit mezi Superpotraviny. Všechny dají se do naší stravy zakombinovat v různých formách a tím nám pomoct udržet naše tělo zdravé.

Super způsobem, jak do sebe dostat co nejvíce z nich je přijmout je v podobě Smoothie. Do kterého si můžete dát jahody, maliny, borůvky, přidat lžičku Chlorelly a Spiruliny a zdravá svačina je na světě.

 

Komentáře


Buď první, kdo okomentuje tuto stránku!

Komentuj tento článek: