Velikonoce

Velikonoce

Blíží se Svatý týden, což je významné období pro téměř všechny křesťansky věřící. Lidé si tak připomínají smrt Ježíše Krista a jeho následné vzkříšení. Nejen věřící lidé, ale v dnešní době slaví Velikonoce i nevěřící, kteří si toto období spojují s lidovými tradicemi a příchodem jara.

Během tohoto týdne nesou jednotlivé dny svá pojmenování a pojí se s nimi určité zvyklosti.

 1. Škaredá středa – v tento den se peče pečivo známé pod jménem jidášci. Připomíná se tak Jidášova zrada Ježíše za 30 stříbrných. Lidé také pečou bramboráky a nejrůznější placky, právě škaredých tvarů.
 1. Zelený čtvrtek je předvečerem velikonočního tridua (umučení, smrt, vzkříšení). A jak už napovídá název, tak by se mělo jíst co nejvíce zeleného. Používají se především kopřivy, špenát, pažitka a peče se velikonoční nádivka.
 1. Velký pátek je dnem utrpení a smrti Ježíše Krista. Je také dnem přísného půstu.
 1. Bílá sobota je už z pohledu hodování veselejší, mohou se totiž jíst jídla s bílou barvou. Nejčastěji to jsou jídla se smetanou a tvarohem.
 1. Boží hod velikonoční, známý také jako Velikonoční neděle je největší slavností celého týdne – oslavuje se Ježíšovo zmrtvýchvstání. Po celý den je dovolené hodování, při němž nesmí chybět nejrůznější druhy mas, buchty, beránek, mazanec.

A protože se letos nejspíš nebude smět jít koledovat, zkuste dodržet alespoň tradice, které můžete dělat doma s rodinou. Nabarvěte vajíčka, poschovávejte po bytě dětem sladkosti nebo si zasoutěžte o nejhezčí upečený mazanec. Přikládáme Vám zde také osvědčený velikonoční recept na boží milosti, které budete mít hotové za chvilku.

BOŽÍ MILOSTI 

 • 250 g hladké mouky
 • 20 g cukr moučka
 • 2 žloutky
 • 2 lžíce rumu
 • 4 lžíce bílého vína
 • 3 lžíce zakysané smetany
 • Špetka soli
 • Sádlo nebo olej na smažení
 • Cukr moučka na obalování

 

Kromě sádla a cukru na obalení smíchejte všechny suroviny. Těsto vypracujte a nechte hodinu v potravinářské fólii odležet v ledničce. Potom vyválejte tenký plát a rádýlkem vytvarujte různé tvary. Ty rozřízněte uprostřed a nechte 10 minut odpočinout. Poté smažte ve větším množství sádla. Usmažené milosti osušte papírovou utěrkou a obalte v cukru.

Komentáře


Buď první, kdo okomentuje tuto stránku!

Komentuj tento článek: